بسم الله الرحمن الرحیم؟
طرح درس چیست؟
۱-طرح درس نقشهی راه ترم تحصیلی است.
۲-باعث هدفمندی فرایند تدریس و آموزش میشود.
۳-حجم کتاب و حجم مفاهیمی که باید تدریس شوند مشخص میگردد.
۴-چه تعداد جلسه لازم است و چه تعداد جلسه داریم؟ تاریخها باید مشخص شوند.
۵-امکانات کمک آموزشی که در دسترس است.
سه نوع دارد: ۱-سالانه یا ترمی. ۲-هر جلسه. ۳-هر درس.
۱-بخش بندی مفاهیم از کلی به جزئی و در نظر گرفتن حجم مناسب هر جلسه
۲-در هر جلسه دقیقا» چه محتوایی باید تدریس شود و چه نکاتی باید گفته شود
۳-پاسخ دادن به سوالاتی در رابطه با هر درس که معنا و مفهومی مستقل دارد
چه سوالاتی مثلا؟ این سوالها:
هدف از ارائهی این درس چیست؟
چه مفاهیمی دارد این درس و کدامشان اساسی هستند؟
چند جلسه برای تدریس آن نیاز است؟
پیش نیازها و پیشدانستهها چیستند؟
دانشآموز باید بتواند به چه سوالاتی پاسخ بدهد؟
ارزشیابی:
درس جلسهی قبل فراگرفته شده؟(پرسش شفاهی)(ارزشیابی تشخیصی)
اطمینان حاصل کردن از تثبیت مطلب با دو روش:(آموزش تکمیلی)
۱-دادن تکلیف و سوالهای تشریحی و تستی
۲-تکلیف طرح سوالهای مختلف از متن کتاب درسی
اطمینان حاصل کردن از کپی نبودن تمرینات(حداقل به تعداد دانش آموزان سوال داده شود و از هر نفر یک یا دو سوال پرسیده شود) (تکوینی)
جلساتی برای تست، رفع اشکال و حل تمرین گذاشته شود.
فعالیتهای تکمیلی:
طرح سوالهای فلسفی و یا درخواست کمک برای همراهی دانشآموز و دانشجو در تدریس
پرداختن به مسائلی از قبیل: سواد رسانهای و ی/بیطرفی/روش مواجههی تحلیلی با قرآن/جایگاه تفکر فلسفی/تمایز فکر فلسفی از خیالات و اوهام
گروه بندی و تمرینهای گروهی: سوال پرسیدن از گروهها و تشویق کار گروهی
استراتژی مهم کلی:
تشویق تشویق تشویق/ در هر مرحلهای باید شور و اشتیاق و نشاط و سرزندگی را به دانشآموزان وارد کرد و با آنها در عین جدیت صمیمی و پرانرژی برخورد کرد.
جلوگیری از یکنواختی کلاس/ حتی شده سوالها و پاسخهای غیردرسی مطرح گردد اما روند کلاس از دست مدرس نباید خارج گردد.
تشویقها و تنبیههای غیر کلامی/ با زبان بدن، لبخند و اخم و نفرت و علاقه
ارجاع دانشآموزان به وبلاگ درس مربوطه و پاسخ به فعالیتهایی که در این وبلاگ صورت میگیرد.
ارائهی محتواهای تکمیلی در وبسایت/صفحهی مخصوص هر ورودی و ارائهی تکالیف در آن پست به خصوص.
در نهایت: سوالهای تشریحی یا سوالهای تستی یا هر دو؟
درباره این سایت